Space Jam - A New Legacy
LeBron James och hans son blir fångade i ett digitalt utrymme, det av en elak AI. När det sker, så är det upp till LeBron, att tillsammans med Bugs Bunny, Lola Bunny och resten av gänget att få hem sig själv och sonen på ett säkert sätt. Tillsammans med hela Looney Tunes-gänget så ska de delta i en digital tävling, som givetvis är hållen av den elaka AI:n. De måste klara av att möta och slå en mängd professionella basketstjärnor för att få komma hem igen. Ska de klara av att vinna basketbollstävlingen?
Visste du att?
Detta är den första Looney Tunes filmen i full längd som inte hade June Foray att vara rösten för farmor, eftersom hennes död skedde fyra år tidigare..
Trivia
Bob Bergen är den enda röstskådespelaren som återvände från den ursprungliga Space Jam -filmen (1996), och för samma roll (som Tweety).
Den ursprungliga Space Jam hade en prolog som utspelade sig 1973, 23 år före filmen släpptes. Filmen som är nu, den har en prolog 1998, 23 år innan den släpptes.
Goofs
När LeBron och Dom hamnar i Warner 3000 Serververse frågar LeBron honom om han mår bra och han säger "Jag mår bra, pappa.", Men läpparna rör sig aldrig.
Citat
Daffy Duck: [från trailern] Sam, skjut bollen!
[Yosemite Sam skjuter bokstavligen bollen med sina två pistoler, sedan Daffy, som vänder huvudet i motsatt riktning]
Daffy Duck: Låt oss försöka igen, eller hur?
Bugs Bunny: Så du vill att jag, en talande tecknad kanin, ska spela med dig, en NBA-superstjärna, i ett basketspel med höga insatser?
[Vänder sig till kameran]
Bugs Bunny: Låter väldigt bekant.
LeBron James: Vem pratar du med?
LeBron James: Hur kom alla dessa människor hit?
Daffy Duck: Jag vet inte, men kön till badrummet måste vara galen.
Se Space Jam - A New Legacy
Space Jam - A New Legacy är en kul film där man blandar animation med vanlig film. Att återse alla karaktärer från Looney Tunes är skoj. Dock är det helt ok att se denna film, även om du inte har sett någon av de andra. Det är en passande familjefilm. På Blockbuster kan du hyra* och köpa alla filmer du vill titta på.
*OBS! På grund av användarrättigheter kan vissa filmer endast köpas. Denna begränsning brukar vanligen gälla de första veckorna efter en lansering, men kan även tillämpas på äldre filmer.